Správy TKKBS

Metropola východu privítala pozostatky zosnulého kardinála Jozefa Tomka

1 deň 3 hod ago
Kardinál Jozef Tomko, ktorý zomrel v pondelok v Ríme, sa dnes symbolicky vrátil do svojej rodnej Košickej arcidiecézy. Rodáka z Udavského privítali v metropole východného Slovenska. Do Košíc priviezli jeho pozostatky z Bratislavy. Želaním kardinála bolo, aby miesto posledného odpočinku mal v Katedrále sv. Alžbety.

Fekete: Tomko mu ostane v srdci ako dobrý dedko, ktorý s láskou pozerá na mládež

1 deň 8 hod ago
Slovenský biskup Vadimír Fekete SDB, ktorý pôsobí v Azerbajdžane, ako väčšina Slovákov osobne spoznal kardinála Jozefa Tomka až po roku 1989. “Mám na neho veľa pekných spomienok, keď prichádzal do Šaštína a na iné pútnické miesta. Jeho otcovský prístup, aj rady, ktoré nám dával na začiatku misie v Azerbajdžane, keď bol nielen vysokým úradníkom zodpovedným za celosvetové misie, ale aj duchovným otcom, ktorý chcel, aby začínajúca misia priniesla požehnanie a ovocie,” povedal.

Mons. Zvolenský: Uplynulé dni boli pre mňa povzbudením vo viere

1 deň 8 hod ago
Pre bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského boli uplynulé dni rozlúčky so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom, povzbudením vo viere. Ako povedal pre Tlačovú kanceláriu KBS po odchode pozostatkov kardinála do Košíc, bolo to veľmi povzbudzujúce, pretože počas oboch dní mal možnosť byť v katedrále a videl množstvo ľudí, ktorí si uctili pána kardinála a modlili sa.

Z Bratislavy vyprevadili pozostatky kardinála Jozefa Tomka do Košíc

1 deň 10 hod ago
Z Bratislavy vyprevadili pozostatky zosnulého kardinála Jozefa Tomka do Košíc Vyvrcholením dvojdňového programu rozlúčky bola svätá omša za dušu zosnulého kardinála v Katedrále sv. Martina. Hlavným celebrantom bol predseda KBS Stanislav Zvolenský, V homílii sa prihovoril apoštolský prefekt Azerbajdžanu Mons. Vladimír Fekete.

Mons. Rábek: Kardinál Tomko bol človek Cirkvi, Slovák milujúci svoj národ

1 deň 12 hod ago
Ordinár Ozbrojených síl a Ozbrojených zborov Mons. František Rábek mal s kardinálom Jozefom Tomkom množstvo stretnutí od prvého na ad limina v roku 1992 až po záver apríla na národnej púti v Ríme, kde sa mohli bratsky objať a pozdraviť. “Boli to stretnutia so skúseným človekom, hlboko veriacim, človekom cirkvi, Slovákom milujúcim svoj národ. Boli to obohacujúce stretnutia,” povedal Mons. Rábek

Ján Figeľ: Jozef kardinál Tomko bol duchovným otcom pre Slovensko

1 deň 13 hod ago
Kardinál Jozef Tomko, s ktorým sa v týchto dňoch lúčime, bol "duchovným otcom pre Slovensko". „Napriek nútenému exilu a zodpovednosti za misie v celom svete jeho srdce zostalo späté s rodnou krajinou," píše pred pohrebou rozlúčkou bývalý osobitný vyslanec pre podporu slobody náboženstva alebo viery mimo EÚ Ján Figeľ.

Duchovný testament kardinála Jozefa Tomka, ktorý napísal vlastnou rukou

2 dni 2 hod ago
Prinášame duchovný testament kardinála Jozefa Tomka, ktorý napísal vlastnou rukou v taliančine 26. februára 2007, pred blížiacimi sa 83. narodeninami. Myšlienky z duchovného testamentu kardinála Tomka citoval kardinál Giovanni Battista Re v homílii pri omši poslednej rozlúčky 11. augusta 2022 vo Vatikánskej bazilike.

Foto: S kardinálom Jozefom Tomkom sa prišli do Bratislavy rozlúčiť tisíce ľudí

2 dni 3 hod ago
Tisíce ľudí sa dnes prišli do Bratislavy rozlúčiť so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom, ktorý zomrel v pondelok v Ríme. Jeho pozostatky vystavili k verejnej úcte v Katedrále sv. Martina. Na rozlúčke sa zúčastnili aj najvyšší ústavní činitelia - prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár a predseda vlády SR Eduard Heger.

S kardinálom Jozefom Tomkom sa prišli do Bratislavy rozlúčiť tisíce ľudí

2 dni 9 hod ago
Tisíce ľudí sa prišli do Bratislavy rozlúčiť so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom, ktorý zomrel v pondelok v Ríme. Jeho pozostatky vystavili k verejnej úcte v Katedrále sv. Martina. Na rozlúčke sa zúčastnili aj najvyšší ústavní činitelia - prezidentka SR Zuzana Čaputová, predseda Národnej rady SR Boris Kollár a predseda vlády SR Eduard Heger.

Keď bol J. Tomko menovaný za kardinála, Katolícke noviny o tom nemohli písať

3 dni 4 hod ago
Keď bol Jozef Tomko menovaný za kardinála, Katolícke noviny o tom nemohli uverejniť žiadnu informáciu. “Došlo ku kurióznej situácii, keď bol Jozef Tomko menovaný do rôznych významných pozícií, kňazi sa snažili, aby sa v Katolíckych novinách mohla presadiť aj správa o ňom, ale cenzúra to nedovolila. Zvláštnosťou je, že v určitom momente sa zahraniční Slováci pokúsili túto informáciu do Katolíckych novin presadiť prostredníctvom inzerátu, ale ani to sa nepodarilo,” povedal bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko médiám vo Vatikáne.

Mons. Bober: Kardinál Tomko bol veľký Slovák a veľký východniar

3 dni 5 hod ago
Kardinál Jozef Tomko bol biskupský svätiteľ košického arcibiskupa metropolitu Bernarda Bobera. “Cez neho som sa dostal do plejády apoštolov. Jeho koreň ide až k apoštolovi Andrejovi. Ak by sme sledovali líniu mojej biskupskej vysviacky, cez kardinála Jozefa Tomka by sme sa dostali až k apoštolovi Andrejovi,” povedal Mons. Bober pre Tlačovú kanceláriu KBS.
Checked
2 minúty 58 sekúnd ago