Agregátor

Som iba nástroj v Božích rukách

1 deň 4 hod ago
Skutočne, na periférii Petržalky, iba niekoľko sto metrov od hranice s Rakúskom, bolo výrazne počuť zvuk zvonov z Kittsee. Tam pôsobil Ladislav Batthyány-Strattmann, ktorého poznali ako „lekára chudobných“. Tento rok uplynulo 90 rokov od jeho úmrtia.

Veda a viera majú odpovedať na iné otázky

1 deň 4 hod ago
Miroslav Gašpárek je 25-ročný, od malička praktizujúci katolík, ktorý ešte aj dnes patrí medzi miništrantov. Zároveň je však aj vedec – doktorand v genetickom inžinierstve a syntetickej biológii na Univerzite v Oxforde. Medzi vedou a vierou nikdy nevidel nijaký rozpor a o vedu aj vieru sa zaujímal už od detstva. O tom, akú rolu hrá viera v jeho bežnom živote, v práci a ako vníma vedu z náboženského hľadiska, dočítate sa v našom rozhovore.

Muž sa otcom stáva, nie rodí

1 deň 4 hod ago
Už po trinásty raz sa bude na celom Slovensku sláviť Deň rodiny. Tento rok je zameraný na postavu otca v rodine a slogan roku 2021 znie: Otec nablízku. Od roku 2009 Deň rodiny na Slovensku organizuje Fórum kresťanských inštitúcií a tento ročník sa koná pod záštitou gréckokatolíckeho arcibiskupa Cyrila Vasiľa, SJ, predsedu Rady KBS pre rodinu.

Jiřina Bohdalová oslavuje deväťdesiatku

1 deň 4 hod ago
Žijúca herecká legenda Jiřina Bohdalová oslávila 3. mája 90 rokov. Herečka sa narodila do pražskej rodiny živnostníka a vyučeného stolára Fratiška Bohdala a služobnej Marie, rodenej Brunnerovej, ktorej vášňou bolo ochotnícke divadlo.

Od atentátu na Jána Pavla II. prešlo už 40 rokov

2 dni 4 hod ago
Máj 1981 je pre dejiny pápežstva čiernym mesiacom. V tento mesiac sa stalo niečo, čo bolo dovtedy málo predstaviteľné, na pápeža bol spáchaný atentát priamo na území najmenšieho štátu sveta Vatikán. Od tejto tragickej udalosti so šťastným koncom uplynulo už 40 rokov.

Misionár sa musí vzdať pohodlia

3 dni 4 hod ago
Keďže moje päťročné pôsobenie vo farnosti Sangreyala v Hondurase sa začiatkom roka skončilo, dovoľte mi podeliť sa o niekoľko osobných zážitkov či skúseností z tejto misie, na ktorú si s veľkou láskou i vďačnosťou voči Pánu Bohu rád spomínam.

Charita na Ukrajine: Pomoc druhým prináša požehnanie aj do našich životov

3 dni 4 hod ago
Slovenská katolícka charita pomáha ľuďom, ktorých zasiahol konflikt na východe Ukrajiny. V mimoriadne náročnej situácii sa ocitli rodiny s ťažko chorými príslušníkmi, rodiny s nízkym príjmom či osamelé matky. Charitný projekt psychosociálnej a potravinovej pomoci im umožňuje prekonávať traumatizujúce udalosti a prináša vieru, že ľudská solidarita je väčšia než nepokoj, ktorý zachvátil ich krajinu.

V kontemplácii netreba veľa slov

3 dni 4 hod ago
V stredu 5. mája sa na generálnej audiencii pápež František zameral v katechéze na význam kontemplatívnej modlitby v živote kresťana. Opäť pozval veriacich pripojiť sa k májovej reťazi modlitby posvätného ruženca s účasťou pútnických svätýň celého sveta.

Diecézy sa spojili v príprave na manželstvo

4 dni 4 hod ago
Dopyt snúbencov po kurzoch prípravy na manželstvo nezastavila ani pandemická situácia. Protipandemické opatrenia však neumožňujú organizovať kurzy prípravy na manželstvo v klasickej prezenčnej forme, preto sa niektoré organizačné tímy spojili do online kurzov prípravy na manželstvo.

Izolácia nás zmenila

4 dni 4 hod ago
V poslednom čase ma zaujala krátka literárna práca študentky cirkevného Gymnázia Matky Alexie v Bratislave. Prihlásila sa s ňou do súťaže Denníka N s názvom Správa z izolácie a vyhrala ju.

Cirkev bude mať sedem nových svätých

4 dni 4 hod ago
Vo Vatikáne zasadalo 3. mája pod vedením Svätého Otca Františka kardinálske konzistórium, ktoré rozhodovalo o siedmich kauzách kanonizácie, medzi ktorými bol blahoslavený Charles de Foucauld a ďalšie osobnosti z Indie, Francúzska a Talianska. Vzhľadom na situáciu pandémie však dátum ich slávnostného svätorečenia ešte nebol stanovený.