Katolícke noviny

Božie milosrdenstvo je nezmerateľné

23 hod 51 minút ago
Teológia pozná viacero Božích vlastností, ako napríklad dokonalosť, svätosť, pravdovravnosť, spravodlivosť, vernosť a iné. Medzi týmito vlastnosťami vyniká Božie milosrdenstvo, ktoré je označované za najkrajšiu Božiu vlastnosť.

Ťažkosti ich hlbšie spájajú s utrpením Krista

1 deň 23 hod ago
Oficiálny názov Bolívie znie Bolívijský mnohonárodný štát. Tvorí ho tridsaťšesť indiánskych kmeňov, z ktorých každý má svoj vlastný jazyk. Ide o krajinu s rozmanitými prírodnými podmienkami. Už niekoľko rokov tam pôsobí aj sestra Sára Tokarčíková (38) z Misijnej kongregácie služobníc Ducha Svätého.

Každé ráno mám svoj čas s Bohom

2 dni 23 hod ago
Vzkriesený – tak sa volá dielo na titulnej strane tohtoročného veľkonočného dvojčísla, ktoré práve držíte v rukách. Jeho autorom je výtvarník Lubo Michalko (38), ktorý sa už niekoľko rokov venuje originálnym keramickým obrazom, dokonca si vytvoril vlastnú technológiu a postupy. Katolícke noviny sa s Lubom Michalkom porozprávali o jeho tvorbe, ale aj každodennom osobnom a rodinnom prežívaní viery.

Keď Boh zvíťazí nad hokejom

3 dni 23 hod ago
Matouš Maximilián Venkrbec bol hokejistom telom i dušou. Bol do hokeja prohrúžený, priam zažratý ako blázon. V jeho živote však prišla radikálna zmena a hokej na niekoľko rokov opustil, aby sa potom k nemu opäť vrátil. No vtedy už boli na prvom mieste úplne iné hodnoty.

Žiadne sily temna nedokážu uväzniť Svetlo

3 dni 23 hod ago
Literátka a poetka Eva Fordinálová je mimoriadnou osobnosťou slova i spirituálneho rozhľadu. S pokorou jej vlastnou sa ku koncu kalendárneho roka poďakuje Pánovi za dar života 80 rokov. My sme ju v predstihu životného jubilea oslovili, aby nám sprostredkovala duchovno-poetické prežívanie veľkonočného posolstva znovuzrodenia, ktoré metaforicky sprevádza naše národné dejiny.

Tradícia Máriinho prsteňa čaká na znovuobjavenie

4 dni 23 hod ago
V katedrále v Perugii sa nachádza jedna z najvýznamnejších pamiatok Katolíckej cirkvi: zásnubný prsteň Panny Márie a svätého Jozefa. Jeho autenticita je stále kontroverznou otázkou a svoj základ má v ľudovej tradícii. To ale neznamená, že by sme takýto predmet mali odmietnuť, či dokonca zahodiť. Naopak, v Perugii ide o úctu, ktorú môžeme nanovo objaviť.

Putujeme v čase so sestrami z Prémontré

4 dni 23 hod ago
Z pohľadu časnosti 900 rokov od založenia rehole premonštrátov, ktoré si tento rok pripomíname, je celkom slušná porcia. V tej epoche vznikali tiež prvé komunity rehoľných kanonisiek, premonštrátok – Secundus ordo virginum Praemonstratensium. Ženská vetva rehole má na Slovensku v mozaike duchovných komunít zasvätených osôb svoje nezastupiteľné miesto viac ako 90 rokov.

Nebojme sa, Boh sa stará o tento svet

5 dní 23 hod ago
Ježiš je víťaz nad smrťou. Táto správa zaznieva v chrámoch po celom svete. V situácii pandémie práve kresťania majú úlohu šíriť nádej vyplývajúcu z tohto oznámenia. Každodenný život silno ovplyvnený opatreniami, nemožnosťou stretávať sa s rodinou a množstvom ďalších obmedzení môže byť spôsob, ako nás Boh očisťuje. Ako kresťania máme svedčiť o tom, že smrťou sa život nekončí, že svet sa touto pandémiou nekončí.

Liturgiu Svätého ohňa kedysi slávili aj katolíci

5 dní 23 hod ago
Už vyše 1 600 rokov sa pravoslávni veriaci na Bielu sobotu zúčastňujú na zázraku zostúpenia Svätého ohňa, ktorý sa odohráva v Bazilike Božieho hrobu v edikule na mieste Ježišovho hrobu. Tradíciu, ktorú do 13. storočia slávili aj katolíci, priblížil Ján Majerník.

Viera mu vždy pomáhala povzniesť sa

5 dní 23 hod ago
„Som si istý, že aj z tejto krízy vyjdeme silnejší a s niečím pozitívnym," hovorí o súčasnej situácii olympijský víťaz Matej Tóth (38), ktorý Katolíckym novinám priblížil, ako počas pandémie prebieha jeho fyzická i duchovná príprava v odloženom olympijskom roku.

Obyčajné veci pretvára na umenie

6 dní 23 hod ago
Kraslice zdobíme na mnoho spôsobov. Umelkyni Viere Slezákovej najviac učarovala technika oblepovania kraslíc bavlnkou, ktorá je v jej rodných Vajnoroch v Bratislave, kde dodnes žije, tradičná. Venuje sa i maľovaniu jedinečného vajnorského ornamentu. A nielen na veľkonočné vajíčka.

Veľká noc je vo svete plná farieb

6 dní 23 hod ago
Iný kraj, iný mrav platí aj pri slávení veľkonočných sviatkov, obzvlášť v zahraničí. Majú niečo spoločné s tými našimi? Poďte s nami do Azerbajdžanu, Hondurasu a na Filipíny.

Veľká noc dáva nádej všetkým

6 dní 23 hod ago
Veľká noc v Ríme patrí k neopakovateľným duchovným zážitkom nielen pre veriaceho človeka. Keďže v čase pandémie sa obmedzila možnosť navštíviť ho, rozhodli sme sa pre krátky exkurz do týchto jedinečných chvíľ, zvykov i spôsobov jej trávenia práve vo Večnom meste.

Objavme nanovo krásu Kristovho posolstva

1 týždeň ago
„Kristus sa zjavuje tým, ktorí ho milujú, ktorí konajú dobro druhým, ktorí sú zhromaždení v Jeho mene v spoločenstve živej Cirkvi,“ píše trnavský arcibiskup Ján Orosch vo sviatočnom veľkonočnom príhovore.

Pápež sa stretáva so Zmŕtvychvstalým v ikone Acheropita

1 týždeň ago
Veľkonočná nedeľa vo Vatikáne je čímsi výnimočná. Okrem toho, že sláveniu svätej omše predsedá pápež, vikár Krista, nástupca sv. Petra a hlava Cirkvi, na Námestí sv. Petra je umiestnená ikona Najsvätejšieho Spasiteľa, tzv. Acheropita. Ešte pred samotným začiatkom svätej omše sa pred touto ikonou vykonáva obrad s názvom Peter, svedok zmŕtvychvstania a pápež si uctí tento obraz Najsvätejšieho Spasiteľa.

Sestry ručne maľujú veľkonočný riad

1 týždeň 1 deň ago
Mohlo by sa zdať, že život kontemplatívnych rádov pandémia koronavírusu veľmi nezmenila. Modlitba, rozjímanie, adorácia. Interakcia s okolitým svetom je minimálna. Betlehemské sestry zo Spojených štátov amerických však uplynulú zimu využili na tvorenie unikátnej veľkonočnej kolekcie riadu a ozdôb.
Checked
1 minúta 55 sekúnd ago
Najstaršie noviny na Slovensku
Prihlásiť sa na odber Katolícke noviny feed